El Festival Mixtur té un fort compromís amb la promoció de la nova creació musical. Des de la seva fundació l’any 2012 el festival ha encarregat 64 noves obres tant a compositors i compositores nacionals com internacionals. Aquests són els 7 encàrrecs d’enguany:
Maria de Alvear (Comunidad de Madrid/DE): Liberar (estrenada per Kebyart Ensemble).
2020
Inés Badalo (ES/PT): Vortex, per a Viola (estrenada per Anna Puig)
Aaron Cassidy (US/GB): Study for Self-Portrait, 1964. Electroacoustic
Voro García (País Valencià): Phoenicoperus, per a trio (estrenada per Brouwer Trio)
Itziar Viloria (Euskadi): Kresala (estrenada per Ensemble Garage)
2019
Pablo Carrascosa (País Valencià/Catalunya): L5DD, per a gran ensemble (estrenada per ESMUC Ensemble)
Núria Giménez-Comas (Catalunya): Tierra, polvo, tumba, per a quartet de guitarres (estrenada per Aleph Guitarrenquartett)
Iván González (País Valencià): Conduction, amb la Banda Bentocats (Escola Municipal de Música de Sant Anndreu – Barcelona)
Martin Grütter (DE): op. 973 Bestialischesper a flauta, clarinet, piano, violí i violoncel. (estrenada per Ensemble TM+)
Yoann Sanson (FR): Bords Plateau (new movement) obra electroacústica.
2018
Alberto Bernal (Comunidad de Madrid): numbers #2 “variations on a theme by Brahms” per a violí, piano, electrònica i vídeo (estrenada pel duo Hellqvist/Amaral)
e-cor ensemble (IT): Rest In Rust, obra electroacústica (estrenada pels mateixos compositors)
Josep Maria Guix (Catalunya): Watermark, per a piano (estrenada per Ricardo Descalzo)
Julien Malaussena (FR): Louis Bona in a day of indecision, per a flauta, obòe, clarinet, trompa, trompeta i trombó (estrenada per l’Ensemble 2e2m)
Adolfo Nuñez (Comunidad de Madrid): Nuestra cápsula, obra electroacústica (estrenada pel mateix compositor)
João Pedro Oliveira (PT): Tesseract, obra audiovisual (estrenada pel mateix compositor)
Lula Romero (Illes Balears): Alla deriva, per violí, piano i electrònica (estrenada pel duo Hellqvist/Amaral)
2017
Ashkan Behzadi (IR): Mince and Quince per a quartet de marimbes (estrenada per Drumming Marimba Quartet)
Ramon Humet (Catalunya): Profund per a 9 bols tibetans i electrònica (estrenada per Miquel Bernat)
Victor Ibarra (MX): Nocturno per a clarinet, violí, violoncel i piano (estrenada per Kommas Ensemble)
Abel Paúl (Castilla y León): Mano y mente per a percussió (estrenada per Miquel Bernat)
Eduard Resina (Catalunya): Flors i viola per a viola (estrenada per Paul Beckett)
Fernando Villanueva (Castilla-La Mancha): The art of worldmaking per a quartet de marimbes (estrenada per Drumming Marimba Quartet)
2016
Anna Bofill (Catalunya): Alter-Altera (obra electroacústica)
Elvira Garifzyanova (RU): Almost broken music box-I (estrenada per Dissonart Ensemble)
Ugurcan Öztekin (TR): Ars Moriendi (estrenada per Ensemble Diagonal)
Demián Luna (AR/Catalunya): El elogio de la sombra (estrenada per BCN216)
Manel Ribera (Catalunya): Les obnibulacions ontològiques (estrenada per Fanny Vicens)
Manuel Rodríguez Valenzuela (País Valencià): 64 daily self-portraits/micro-variations on a motive of Brahms (estrenada per Manufaktur für aktuelle Musik)
2015
Pedro Álvarez: Acrisolares per a flauta piccolo, saxo tenor, vibràfon i piano (estrenada per l’Ensemble CrossingLines)
Agustí Charles: Transit per a saxo (alto i tenor), acordió i electrònica en temps real (estrenada per VertixeSonora Ensemble)
Henrik Denerin: verzeitlichung per a clarinet, piano, violí, viola i violoncel (estrenada per l’Ensemble Recherche)
Santiago Díez-Fischer: De pie sobre el vidrio per a saxo, piano, guitarra elèctrica, acordió i electrònica (estrenada per Vertixe Sonora Ensemble)
Iñaki Estrada: Laboa per a flauta, saxo, piano, recitador i electrònica (estrenada per l’Ensemble CrossingLines)
Mateu Malondra: Free Module Study nº1 per a saxo, piano, guitarra elèctrica, acordió i electrònica (estrenada per Vertixe Sonora Ensemble)
Nuria Nuñez Hierro: Morlocks per a saxo, piano i percussió (estrenada per l’Ensemble CrossingLines)
2014
Aurélio Edler-Copes: Unity per a veu voz amplificada (Estrenada per Natasha López)
Panaiyotis Kokoras: Conscious Sound per a Clarinet, Violí, Violoncel, Piano i Electrònica (Estrenada per l’Ensemble Taller Sonoro)
Joakim Sandgrem: Points Caractéristiques per a Clarinet, Violí, Violoncel, Piano i Electrònica (Estrenada per l’Ensemble Taller Sonoro)
2013
Germán Alonso: Catulo-Carmen per a Contratenor i Flauta Dolça Baixa amplificats (Estrenada per UMS ‘n JIP)
Santa Buss: Líneas de Miró per a Clarinet i Percussió (Estrenada per l’Ensemble Nü)
Carlo Ciceri:Crebra per a Flauta, Clarinet, Saxo, Arpa, Violí, Viola i Violoncel (Estrenada per l’Ensemble Matka)
Luis Codera Puzo: Oscillation ou Interstice per a Tenor i Flauta Dolça Baixa (Estrenada per UMS ‘n JIP)
Daniel Fígols:Mira per a Baríton, Flautas Dolçes i Electrònica (Estrenada per UMS ‘n JIP)
Facundo Nicolás Llompart: Livre de bord per a Flauta, Clarinet, Saxo, Arpa, Violí, Viola i Violoncel (Estrenada per l’Ensemble Matka)
Octavi Rumbau: Cantiga Vazia per a Contratenor, Flauta Dolça Contratenor i Electrònica (Estrenada per UMS ‘n JIP)
Mirjam Tally: Sunrise per a Veu, Flauta Dolça Tenor amplificada, Campanes Tibetanes i Electrònica (Estrenada per UMS ‘n JIP)