2018 Schedule

Thursday, April 19th


15:30h

MODELS OF INTERACTION BETWEEN ACOUSTIC INSTRUMENTS AND ELECTRONICS 

Lecture by the composer João Pedro Oliveira

19:00hNORA HADDAD 01 WEB

NORA HADDAD

Oppening of installation Buy me (open during all the festival).

20h2e2m

INAUGURAL CONCERT: 2e2m

Works by C. Bauckholt, H. Kerschbaumer, M. Salieri, P. Dusapin,  J. Malaussena, O. Saladrigues, A. Zubel, F. Filidei

22hAdria Bofarull ADRIÀ BOFARULL

Experimental electronic music

Friday, April 20th


10h

UNDERSTANDING TODAY'S ACCORDION

Masterclass by the accordionist Pascal Contet

12h2e2m 81-Photo E. Kongs

SOLOISTS FROM ENSEMBLE 2e2m

Miniatures written within the Composition and Sound Experimentation Workshop Mixtur 2018

12:30hPARTICIPANTS OF THE ACCORDION WORKSHOP

María Moga, Joan Muntada and Olga Morral

14hpierre roullier programa

IS IT POSSIBLE TO CONDUCT CONTEMPORARY MUSIC?

Lecture by the conductor Pierre Roullier


17h

SKIN. A LECTURE ABOUT HER MUSIC

Lecture by the composer Rebecca Saunders

18:30h

TODAY CHALLENGES IN ELECTROACOUSTIC MUSIC

Round table with the composers João Pedro Oliveira, Adolfo Nuñez and Daniel Teruggi. Moderator: Andrés Lewin Richter.

20h electroacusticaELECTROACOUSTICS AND VIDEOCREATION

Works by e-cor ensemble, J. P. Oliveira, A. Núñez, D. Teruggi R. Isay Raminez, J. C. Pinto

22hHellqvist Amaral

DUO HELLQVIST/AMARAL

Works by A. Bernal, L. Romero, L. Streich, M. Rosenfeld


Saturday, April 21st


13h

PROCESSING SOUND IN REAL TIME 

Lecture by the composer Adolfo Núñez

18h

WOMEN IN CONTEMPORARY MUSIC

Round table with Anna Bofill, Luis Codera Puzo, Raquel García-Tomás i Manel Ribera. Moderator: Magda Polo.

19:30h and 20hursonate_16

CABOSANROQUE

Sound installation Ursonate Karaoke

21hZafraan Ensemble © Neda Navaee

ZAFRAAN ENSEMBLE

Works by J. Planells Schiaffino, R. Saunders, S. Keller, C. Bauckholt , J. Järventausta, S. Ó`Dálaigh i A. Schubert

Sunday, April 22nd


12h

A KEEN EAR. CAROLA BAUCKHOLT ABOUT HER WORK

Lecture by the composer Carola Bauckholt

Wednesday, April 25th


18hNÚRIA ANDORRÀ AND STUDENTS FROM INSTITUT DOCTOR PUIGVERT

Final concert of the pedagogical project Gaia

 

19h, 19:30h and 20hursonate_16

CABOSANROQUE

Sound installation Ursonate Karaoke

21hFred Frith FRED FRITH

Solo

Thursday, April 26th


15:30h Mauricio-Sotelo

MAURICIO SOTELO ABOUT HIS MUSIC

Lecture by the composer Mauricio Sotelo

18h

CULTURAL MANAGEMENT AND PROGRAMMING OUTSIDE COMMERCIAL CIRCUIT

Round table with Tino Carreño, Xavier Carbonell, Beatriz Liebe and Christopher Williams. Moderator: Jordi Alomar

20hdescalzo RICARDO DESCALZO

Works by E. Rykova, A. Sardà, T. Murail, J. M. Guix, A. Samsaminia, G. Lorusso

 

22hLuis Tabuenca LUIS TABUENCA AND MANUEL RODRÍGUEZ

Composition/improvisation Trazos, for dance and drums


Friday, April 27th


10h

EXPERIMENTAL PIANO FOR KIDS

Pedagogical project with Ricardo Descalzo

11:00h

SPEAKING OBJECTS

Masterclass by the pianist Ricardo Descalzo

14:30h

FRED FRITH. A LECTURE ABOUT HIS WORK.

Masterclass by the composer and improviser Fred Frith

16:30hJoan Marti Frasquier JOAN-MARTÍ FRASQUIER

Masterclass-concert with works by H. Parra and E. Riu and miniatures of the participants of the Composition and Sound Experimentation Workshop Mixtur 2018

17:30h

NORMALISATION OF CONTEMPORARY REPERTOIRE FOR ORCHESTRA

Round table with the orchestra conductors Nacho de Paz, Ernest Martínez Izquierdo, Michael Brandstätter and other participants to confirm. Moderator: Xavier Pagès-Corella.

19:30hFrames FRAMES PERCUSSION

Works by Y. Watanabe, Y. Klartag, M. Maierhof, S. Steen-Andersen, R. Roelofsen, F. Hauser

21:30h

EXPERIMENTAL JAM SESSION 

Opening by Fred Frith

Saturday, April 28th


10:30hYuval Gotlibovich YUVAL GOTLIBOVICH

Masterclass-concert with miniatures by the participants of the Composition and Sound Experimentation Workshop Mixtur 2018

12h

PARTICIPANTS OF THE IMPROVISATION WORKSHOP

Closing concert of the workshop directed byr Fred Frith

14:30h piano

PARTICIPANTS OF THE PIANO WORKSHOP

Carolina Aguirre, Magdalena Cerezo, Maria Ivanovich and Beatriz González


16:30h

TRISTAN MURAIL. A LECTURE ABOUT HIS WORK.

Lecture by the composer Tristan Murail

18h

BARBARA HELD & BENTON C BAINBRIDGE

PAUSA. Concert+audiovisual installation by Benton C Bainbridge and Barbara Held. A production of Sampler Sèries-L'Auditori.

20h PHACE

Work by F. Romitelli. A production of Sampler Sèries-L'Auditori.

Sunday, April 29th


11h

SCENARIO DISK

Lecture by the composer Alexander Schubert

13helectro-i-video

ELECTROACOUSTICS AND VIDEOCREATION II

Works by M. Mary, B. O'Brien, R. Torres

 

17:30hkonic KÒNIC THTR

Concert-performance Skyline